Jak k-poperki zaorały homofobów

- T.K. Neuropkin

Zaoranie homofobów przez k-poperki to jedna z lepszych dram, jakie widziałem na Twiterze. Wszystko zaczęło się od usuniętej sondy programu TVP “Strefa Starcia”. Historia sondy na temat adopcji dzieci przez pary homoseksualne została opisana przez kilka portali internetowych (np. wirtualne media). Opis nie do końca oddaje jednak to, co się wydarzyło i nie wspomina o tym, co w całej sprawie najciekawsze, czyli emocjach, które wzbudziła cała sonda i o tym, kto brał udział.

Co to jest marksizm kulturowy?

- T.K. Neuropkin

Przeglądając manifest norweskiego terrorysty Andersa Breivika zauważyłem, że jednym z istotniejszych pojęć dla Breivika było pojęcie “marksizmu kulturowego”, pojawia się w jego tekście 107 razy. W Polsce “marksizm kulturowy” to temat raczej nieznany, choć ostatnio ktoś napisał na ten temat książkę a termin propaguje Stanisław Michalkiewicz. Pomyślałem, że warto prześledzić genezę tego pojęcia, skąd się wzięło i co dokładnie oznacza1.

Szok! Feminonazistki opublikowały Hitlera w piśmie z gender studies!

- T.K. Neuropkin

Podobno czasopismo feministyczne “Hypatia” opublikowało trollerski artykuł, który przerabiał “Mein Kampf”, zastępował słowo “Żyd” słowem “mężczyzna”. Prof. A. Nowak: w czasopismie naukowym “Hypatia. A Journal of Feminist Philosophy” opublikowano podsunięty redaktorkom dla żartu fragment "Mein Kampf", w którym tylko zastąpiono słowo 'Żyd" słowem "mężczyzna". Za artykuł naukowiec otrzymuje 200 tzw. punktów. — S. Żerko (@StZerko) January 6, 2019 Postanowiłem sprawdzić, ile jest w tej informacji prawdy. Okazuje się, że wszystko jest poprzekręcane.

Czy Hitler był lewakiem?

- T.K. Neuropkin

Czy Hitler był lewakiem Opinie historyków i endeków Zacznijmy od tego, że w literaturze historycznej nie ma sporu na temat tego, czy Hitler był lewakiem a nazizm lewicowy. Przeważająca większość badaczy zalicza nazizm do ruchów skrajnie prawicowych1. Niektórzy są zdania, że nazizm przekracza granice pomiędzy lewicą i prawicą a klasyczny podział na lewicę i prawicę jest trudny do zastosowania w przypadku systemów totalitarnych2. Bardzo trudno znaleźć poważnych badaczy twierdzących, że nazizm to lewica.

Dlaczego Żydzi bali się Polaków

- T.K. Neuropkin

Wczorajsza konferencja prasowa premiera Morawieckiego i zamieszanie dookoła ustawy IPN uświadomiło niektórym, jak odmienne jest żydowskie i polskie doświadczenie Holokaustu. Dziennikarz NYT wprowadził do polskiej dyskusji perspektywe Żydów. Ta perspektywa jest w sumie bardzo słabo obecna w polskiej narracji o wojnie. Tak naprawdę można ją znaleźć co najwyżej w niektórych niszowych książkach. Czytam właśnie jedną z tych niszowych ksiązek - „Jest taki piękny słoneczny dzień” Barbary Engelking. Książka jest słabo dostępna i mało znana.

Co to jest anty-ojkofobia

- T.K. Neuropkin

Ostatnio w mediach społecznościowych kariere robi nowy termin “ojkofobia”. Przykładowy dialog może wyglądać tak: -Polacy mordowali Żydów w Jedwabnem. -Ty ojkofobie! Pedagodika wstydu już na mnie nie działa! Przestań pluć na swoją ojczyzne! Jak widać z powyższego dialogu określenie “ojkofob” funkcjonuje jako epitet lub wyzwisko. Często jest częścią większego argumentu na temat “salonu III RP”, “złych elit”, “postkomuny”, “złej gazety wyborczej”, “kłamcy Adama Michnika”, “plucia na Polske” itp. Widać też, że ojkofobia wyraża się w sposób mocno histeryczny i emocjonalny.

Padł ofiarą polskich nazioli. Dziś twierdzi, że rasizm w Polsce nie istnieje

- T.K. Neuropkin

Po szokującym materiale TVN polska prawica przekonuje, że rasizm nie istnieje, naziole to margines, a w ogóle to mówienie o polskich naziolach to niemiecko-żydowski spisek. Lepiej o nazistach w ogóle nie mówić, powiązania nazistów z posłem RP i szefem Ruchu Narodowego to nic złego. Festiwal Orle Gniazdo jest ok a ONR to patriotyczna młodzież, która ma szczytne intencje. W ramach wyjaśniania jak to rasizm w Polsce nie istnieje, Petros Tovmasyan, przedsiębiorca z Gliwic, opublikował tweeta o tym jak to w Polsce nie ma żadnego rasizmu, on sam nigdy go nie doświadczył.

Kara za torcik ze swastyką niewiele zmieni

- T.K. Neuropkin

Po materiale TVN na temat stowarzyszenia Duma i Nowoczesność opozycja oskarża PiS o tolerowanie nazistów i apeluje o delegalizacje nazizmu. Rząd zapewnia natomiast, że nazizm jest bardzo zły, tak samo zły jak komunizm, propagowanie go jest przestępstwem a PiS robi wszystko by nazizm wytępić. Cała dyskusja jest niestety nieco płytka i ogranicza się do politycznej nawalanki. Zwalanie całej winy za skrajną prawice na PiS jest uproszczeniem. Tak, istnieje cichy sojusz PiS ze skrajną prawicą.

Szubartowiczowi ku przestrodze

- T.K. Neuropkin

Przeczytałem wczoraj tekst Przemysława Szubartowicza “Odpieprzcie się od opozycji” i dalej jestem w szoku. Dawno nie czytałem czegoś tak oburzającego, aroganckiego i bezczelnego. W tekście Szubartowicza zawierają się w najpełniejszej formie wszystkie najgorsze cechy alarmistycznego nurtu w polskiej publicystyce. Alarmizm jest tam wręcz posunięty do absurdu, do parodii. Tekst idealnie ukazuje wszystkie patologie tej postawy. Początkowa diagnoza alarmistów jest trafna. Tak rządy PiS są niebezpieczne i stanowią zagrożenie dla państwa prawa.

Dyktatura narodowo-klerykalnych elit z piwnicy

- T.K. Neuropkin

Niektórzy sądzą, że PiS to partia prostego ludu. Jest to, moim zdaniem, błędne przekonanie. Wynika ono z naiwnego przeświadczenia, że elity to wyłącznie liberałowie. Tymczasem elity nie są wcale bytem jednolitym. Mamy różne elity, liberalne, konserwatywne, lewicowe. Dla jednego przedstawiciela ludu autorytetem jest Michnik, dla innego ksiądz proboszcz. Nie widze powodu by zaliczać jedynie Michnika do elity, a księdza proboszcza nie. Ksiądz często jest zamożniejszy, ba, czasem nawet lepiej wykształcony i oczytany niż Michnik.